Batı tıbbının tanımladığı, tam 45 bin hastalık stresimizi yönetebildiğimiz kadar bizden uzak duruyor. Demek ki daha iyi ve daha mutlu olmamızın temel şartlarından bir Batı tıbbının tanımladığı, tam 45 bin hastalık stresimizi yönetebildiğimiz kadar bizden uzak duruyor. Demek ki daha iyi ve daha mutlu olmamızın temel şartlarından birisi stresimizi yönetmeyi öğrenmek. Peki ama nasıl? Tabii ki önerilerimizle!
Stres Yönetimi

Stres yönetimi için bilim adamları tarafından hararetle tavsiye edilen düzenli meditasyon ve nefes egzersizleri gündelik hayatımızda stres tepkilerimizi azaltırken, aynı zamanda farkındalık halimizi de yükselten etkilere sahipler. Bedenimizle, yaşadığımız çevre ile, yaşamla, dünya ile kısacası hayatımıza dokunan, etki eden her konuyla ilgili farkındalığımızın artması bütünsel sağlığımız açısından en elzem gerekliliklerdendir.

Yıllardır her yerde çarşaf çarşaf sağlıklı yaşam ile ilgili haberler ve kitaplar çıksa da, doktorlar ve bilim adamları sürekli sağlıklı yaşam üzerine püf noktalarını açıklasa da, halen bu bilgileri yaşamınıza istediğiniz gibi entegre etmekte zorlanıyor ve sürdürülebilirliği sağlayamıyorsanız size hiç düşünmeden Farkındalığınızı Yükseltecek egzersizlere ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirim. Çünkü sağlıklı ve iyi yaş alma, ancak farkındalık halinin yükselmesi ile mümkündür.

Ancak yaşamla ilgilili, bedenimizle ilgili, zihnimizle ilgili farkındalık seviyemiz artmaya başladıkça kendimiz için her an yaptığımız seçimlerde otomatik olarak bedenimizin aklını dinleme yetisiyle bilinçli seçimler yapmaya başlar ve bizim dengemizi bozacak her şeyden uzaklaşarak, besleyici kararlar almaya başlarız. Örnek vermem gerekirse farkındalık egzersizleri uygulamaya başladıktan sonra bağımlıklardan özgürleşmeye başlarız. Eğer sigara içiyorsanız duyularınız hassaslaşmaya başlayacağı için rahatsız olmaya başlar ve kendiliğinden bırakır ve bırakırken de kesinlikle zorlanmazsınız. Çünkü bunu iradenizi kullanmaya gerek kalmadan yapabilecek yeteneklerinizi ortaya çıkarmış olursunuz. Stres yönetiminde nefes muhakkak en başta gelen yöntemlerden. Bu yazımda sizinle her gün sabah-akşam kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir nefes egzersizi paylaşacağım.

 

Basit Diyafram Nefesi Nasıl Alınır?

1. Dik ve konforlu bir oturuşa geçin veya ayak tabanlarınız yerde olacak şekilde yatağa uzanarak dizlerinizi kırın.
2.Ağız kapalı ve dil ucu da ateş noktası dediğimiz, iki ön dişin hemen arkasında, hafif üst damağa da değen noktada konumlansın.
3.İki burun deliğinden basitlikle, ihtiyacınız kadar nefes alıp vermeye başlayın. Çok derin nefesler almak zorunda değilsiniz, sadece ihtiyacınız kadar nefes alın.
4.Nefes alırken karın dışarı doğru genişlerken, nefes verirken içeri doğru çekilmeli ve bu doğal bir şekilde gerçekleşmeli. Nefes alıp verirken karın kaslarının bu gel git süreci, diyafram kasının aktif çalıştığının göstergesidir.
5.Gözler kapalı, farkındalığınız karnınızda nefes alırken önce karnınız, daha sonra daha nefes alma ihtiyacı devam ediyorsa göğsünüz de şişmeye başlayacaktır.
6.Burada ikinci önemli nokta ise nefesi verirken, yavaş yavaş ciğerlerinizdeki son zerre hava çıkana kadar nefesi boşaltmayı araştırmanız. Hiç hava kalmadığına ikna olduktan sonra tekrar nefes alabilirsiniz.
7. Bu çalışmayı 10 dakika boyunca sürdürün.
 
Bir Kaşık Yağ ile Kızartma

Bugün size susam ve ayurvedik baharatlar ile çeşnilendirilmiş, sağlıklı ve lezzetli bir sebze kızartma tarifi vereceğim. Hepimizin keyifle yediği kızartmayı olabilecek en sağlıklı hale getiren Tefal’in geliştirdiği kızartmada minimum yağ teknolojisinin başrol oyuncusu, Tefal’in şahane ürünü Actifry sayesinde, sadece bir kaşık yap ile korkmadan sofralara ekleyebildiğimiz bu susamlı ayurveda kızartmasına bayılacaksınız!
si stresimizi yönetmeyi öğrenmek. Peki ama nasıl? Tabii ki önerilerimizle!
Hazırlanış;

Kabak ve havuçları dilim dilim, kırmızı biberi şerit olarak kesip, brokoli de küçük ağaççıklar şeklinde parçaladıktan sonra hepsini Tefal Actifry içine yerleştirin.
Üstüne önce susamları, ardından baharat karışımını serpin ve bir çorba kaşığı Susam Yağını üstünde gezdirerek dökün.
20-35 dk arasında pişirin.
Pirinç makarnası eşliğinde servis yapın.
 
Afiyet, şifa olsun!

 

  • Susamlı Ayurvedik Sebze Kızartması
  • 2 çorba kaşığı Susam
  • 3 ad. orta boy kabak
  • 2 ad. orta boy havuç
  • 2 ad. Dolmalık Kırmızı Biber
  • 1 ad. büyük boy Brokoli
  • 1’er silme çay kaşığı Himalaya veya kaya tuzu,
  • kimyon, zerdeçal, kakule, karabiber, kırmızı pul biber, kişniş

Yorumlar (1 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!
John John
John John
1
16.3.2018 22:41:25