Sağlıklı beslenmenin temelinde, hayatınıza uyarlanmış iyi bir diyete sahip olmak yatıyor.


Diyet derken kast ettiğim kilo vermek değil, yeme alışkanlığı… Eğer düzenli ve sağlıklı bir yeme alışkanlığınız varsa ve doğal ürünlerle besleniyorsanız, sağlıklı beslenmenin temel gerekliliklerini yerine getiriyorsunuz demektir.

Arda Türkmen


Öncelikle uymanız gereken birkaç kural var;

1- Hayatınızdan, menülerinizden şekeri çıkartmakla işe başlayabilirsiniz. Zaten yediğiniz meyve ve sebzelerden yeterince şeker alıyorsunuz; vücudunuza ekstra işlenmiş şeker sokmanıza gerek yok.

2- Kızarmış ürünler yerine, az yağda, fırında veya suda haşlanarak pişmiş ürünler tercih ederseniz daha hafif beslenmiş olursunuz.

3- Öğün atlamayın. Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın ve öğün saatlerinizi hayatınıza uyarlayıp, bunlara da mutlaka riayet edin. Ayrıca sabah öğlen akşam yemeklerinin arasında zararsız atıştırmalıklar yiyin, böylece metabolizmanızı harekete geçirmiş olacaksınız.

4- Çiğ meyve sebze tüketin. Bunlar içlerindeki vitaminler sayesinde size gün içerisinde enerji verecek ve daha dinç olmanızı sağlayacaklar.

5- Bol bol su için. Su içmek sizi tazeleyecek ve bir nevi doğal detoks yapmanızı sağlayacaktır. Vücudumuz gün içerisinde su kaybettiği için, bizim de bu kaybı vücuda geri kazandırmamız gerekiyor; bu yüzden su içmeyi ihmal etmeyin.

6- Eti pişirirken suyunu vermemesine dikkat edin, böylece içindeki öz suyu kalacak ve etten almanız gereken tüm vitamini daha iyi alacaksınız.

7- Fast Food yemekten kaçının. Dışarıda ev yemekleri, salata, et, tavuk gibi birçok farklı alternatifiniz varken fast food yemek bence kendinize yaptığınız büyük bir haksızlık.

8- Bol bol yeşil otlar tüketin. Salatalar, taze ege otları, zeytinyağlılar… Bunları yemeye başladıktan sonra inanın bana günün en az bir öğünü bu şekilde beslenmek isteyeceksiniz.

Yorumlar (1 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!
John John
John John
1
17.3.2018 05:49:54