Beslenme her yaşta ve her durumda çok önemli olsa da spor yapanlar için hayati önem taşıyor. İyi bir beslenme planı olmadan yapılan spor enerjisiz kalmanıza, hatta bağışıklık sisteminizin zayıflamasına sebep olabilir.
 

Düzenli olarak spor yapanlar beslenmelerine özellikle dikkat etmeliler. Spor yapmayanlara göre çok daha fazla enerji harcadıklarından, bu enerjiyi normal bir beslenmeyle elde edebilmeleri mümkün olamıyor.


Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı?

Günlük 3 öğünü mutlaka zamanında yemeli, ayrıca ara öğün beslenmelerine de dikkat etmelisiniz. 
Egzersiz sonrası kırmızı et, tavuk, balık gibi protein ve bulgur, yulaf ve patates gibi karbonhidrat yönünden zengin gıdalar tüketmelisiniz. 
Posalı yiyeceklerin kaybettiğiniz enerjiyi geri sağlamada önemli rolü olduğunu unutmayın. 


Neler Yemeli?

Spor öncesinde enerji toplamak ve sonrasında kaybettiğiniz enerjiyi geri almak için bunları listenize ekleyin.

Badem: İyi bir antioksidan kaynağı olan badem, bağışıklık sistemini güçlendirici E vitamini içeriyor. Düzenli olarak her gün yemeklerden önce yiyeceğiniz bir miktar badem gün içinde daha fazla enerjik olmanızı ve spordan daha yüksek verim almanızı sağlıyor.

Kahve: Kahve içmeyi seven erkeklere müjde. Spordan bir saat önce içeceğiniz kahve antrenmanınızın daha uzun sürmesini ve dayanıklılığınızın artmasını sağlıyor. Ayrıca egzersize bağlı ağrıları da azaltıyor.

Kuru üzüm: Enerji barlarına artık bir süre ara verin ve gidip bir paket kuru üzüm alın. Sporcular için en pratik enerji kaynaklarından biri olan kuru üzüm, badem gibi antioksidan. Spor sırasında enerjiyi yükselten potasyum ve karbonhidrat içeriyor. Ayrıca sıvı dengesini sağladığı için spor sırasındaki kas kramplarına da engel oluyor.

Su: İşte vücut için muhteşem bir içecek. Terlediğiniz her saniye boyunca vücudunuz su kaybettiği için bunu mutlaka geri almanız gerekiyor. Ancak egzersiz sırasında su tüketimini dengede tutmalısınız, çünkü fazla miktarda alacağınız su daha çabuk yorulmanıza neden olur.

Domates suyu: Bir saatten daha fazla bisiklete biniyor ve koşuyorsanız vücudunuzdan atılan tek sıvı su olmuyor. Terle beraber sodyum ve potasyum gibi elektrolitler de atılıyor. Bunu sadece enerji içeceği ile geri alabileceğiniz düşüncesinden artık vazgeçin, çünkü doğal besinlerle ihyacınız olan maddeleri temin edebilirsiniz. Örneğin bu sodyum ve potasyum kaybını bir bardak domates suyu ile geri alabilirsiniz. Üstelik 250 ml domates suyunda, standart sporcu içeceklerinden alacağınız sodyumun 6,5 katı, potasyumun ise tam 15 katı bulunuyor.


Aklınızda bulunsun: Tefal OptiGrill’de kırmızı etten balığa pek çok et çeşidini evde pişirip spordan sonra protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 

Siz spor yaparken beslenmenizde nelere dikkat ediyorsunuz? Bizimle paylaşın…
 

Yorumlar (0 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!